Apostołowie

Rozpoczynając, naszą nową podróż zatrzymamy się w naszych katechezach nad postaciami, które towarzyszyły Panu Jezusowi. Z pewnością każdy z nas w życiu oglądał mecz piłkarski, a może nawet ktoś z nas jest fanem swojej ulubionej drużyny.

Zastanówmy się i odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

• Kto to jest trener?
  • W jakim celu zawodnicy trenują?
  • Kto decyduje o rodzaju ćwiczeń wykonywanych przez zawodników?
  • Kim jest selekcjoner?

Pan Jezus również miał swoją „drużynę”, dla której był trenerem i selekcjonerem. O tej drużynie dowiemy się podczas naszych niedzielnych katechez. Poznamy ich biografię. Może w którejś z nich, odnajdziemy samych siebie.

Imiona apostołów można znaleźć u św. Mateusza (Mt 10, 2-4), św. Marka (Mk 3, 16-19) i św. Łukasza (Łk 6, 12-16).

„Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, któremu nadał imię Piotr, i brata jego, Andrzeja, Jakuba, Jana, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Szymona z przydomkiem Gorliwy, Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą”  (Łk 6,12-16).

Dlaczego 12 Apostołów?

Osobiście wybrani i ustanowieni przez Jezusa w liczbie dwunastu, są podobni do dwunastu synów patriarchy Izraela Jakuba, założycieli dwunastu pokoleń Ludu Wybranego. Dwunastu apostołów miało w zamierzeniu Jezusa odgrywać podobną rolę w Kościele, Nowym Ludzie Bożym.

Grono Dwunastu zostało przecież uzupełnione po tragicznej śmierci Judasza Iskarioty o św. Macieja, jak czytamy na początku Dziejów Apostolskich. Nie należy też zapomnieć o św. Pawle, który – choć osobiście nie zaznał ziemskiego Jezusa z Nazaretu – po wydarzeniu spod Damaszku, gdzie miał widzenie Zmartwychwstałego, z prześladowcy dopiero co powstałej religii stał się naśladowcą Galilejczyka i chyba najgorliwszym głosicielem nowej wiary. A zatem, z historycznego punktu widzenia. Mamy 14 Apostołów, a nie tylko grupę Dwunastu.

Co oznacza słowo Apostoł ?

Słowo „apostoł” pochodzi z języka greckiego i oznacza posłańca. W Nowym Testamencie pojęcie określające najbliższych uczniów Pana Jezusa. Których powołał na swoich uczniów, których sam chciał i wysłał ich do głoszenia Jego nauki. Po wniebowstąpieniu Jezusa apostołowie zakładali pierwsze wspólnoty chrześcijańskie (Dz 8,14n; 15,2; Rz 15,15; 2 Kor 10,13-16; Tes 3,4 itd.). Przed swoją śmiercią  wyznaczali swoich następców, ci zaś – kolejnych. Dzisiaj są oni nazywani biskupami.

Na koniec pamiętajmy, że każdy z nasz może być apostołem w swoim środowisku – w domu czy w pracy. Zastanów się, co możesz uczynić, aby przyprowadzić kogoś do Pana Jezusa.

Na podstawie: „Wszystko o Apostołach Jezusa Chrystusa”, ks. J. Molka